Акне. Причини, лікування та особливості догляду за шкірою

Акне. Причини, лікування та особливості догляду за шкірою

Акне - найчастіше шкірне захворювання у світі. 95% підлітків страждають на нього, значно погіршуючи їм життя. З темою акне пов’язано багато хибних думок, так само як методів лікування, що скоріше шкодять, ніж допомагають.  Варто пам’ятати, що акне - це хвороба. А будь-яке захворювання потребує дослідження причин та лікування, враховуючи індивідуальні особливості. 

Як і чому розвивається акне?

Для початку коротка інформація про те, як працює здорова шкіра.  Шкіра постійно оновлюється, клітини верхнього шару шкіри невпинно діляться, поступово злущуються, піднімаючись з нижніх шарів до верхніх. Цикл оновлення клітин епідермісу становить близько 28 днів.   У дермі (другому шарі шкіри від поверхні) розташовані сальні залози, що виділяють шкірне сало в устя волосяного фолікула. Шкірне сало виконує захисну функцію, закислює середовище, створюючи несприятливі умови для розвитку хвороботворної флори. Себум — шкірне сало — змащує волосину та шкіру навколо, сприяючи утворенню гідроліпідної мантії на поверхні шкіри, та забезпечує цілісність шкірного бар’єра. Проблема виникає тоді, коли шкірне  сало починає виділятись надмірно. Сальні залози виділяють шкірне сало. Потім через шкірні пори воно виходить на поверхню й окислюючись на повітрі забарвлюється у чорно-коричневий колір. Якщо злущені клітини разом із шкірним салом блокують пору, то виникає відкритий комедон. Під впливом мікрофлори комедони можуть запалюватись і утворювати папули, що мають вигляд червоного горбика. За кілька днів запалення локалізується й утворюється прищ з білим гнійним кінчиком. У більш тяжких випадках може утворюватись вузли та кісти. Акне може з’явитись не тільки на лиці, але буває й акне на спині. 

Лікування акне

Тактика лікування при акне залежить від віку, статі пацієнта, ступеня тяжкості та поширеності клінічних проявів, наявності супутньої патології. Тому лікувати може лише лікар, щоб врахувати ці всі фактори.
  1. При акне легкого ступеня тяжкості застосовують лише місцеву терапію в поєднанні з базовим доглядом.
  2. При акне середнього ступеня тяжкості застосовують місцеві засоби в поєднанні із системними антибіотиками, антибактеріальними препаратами чи комбінованими пероральними контрацептивами у жінок.
  3. При тяжких формах акне показані системні ретиноїди. Їх поділяють на природні (ретинол, ретиналь, ретиноєва кислота) та синтетичні, або ароматичні (етретинат, ацитретин, адапален, тазаротен).

Особливості догляду за шкірою з акне

  1. Достатньо зволожуйте. При нестачі вологи у шкірі організм починає ще більше виділяти шкірного сала, адже одна із функцій жиру зберегти вологу у шкірі. Тому якщо ви є власником шкіри із підвищеною жирністю - обов’язково зволожуйте шкіру.
  2. Використовуйте антисептичні засоби з розумом. Засоби з великим вмістом спирту пересушують шкіру, роблять її ще більш чутливою та разом з “поганими” бактеріями можна прибрати і “корисні”, що знизить захисні функції шкіри.
  3. З особливою увагою віднесіться до підбору засобів по догляду за шкірою. Уважно дивіться на упаковку. Для вас важливо аби доглядова та декоративна косметика не сприяла утворенню комедонів, тобто не сприяла закупорці пор. Уникайте засобів, що містять анілін (з позначкою DSC) та жирні спирти (Miristyl Alcohol, Opeyl Alcohol).
  4. Робіть щоденні ритуали по догляду за шкірою. Після того як ви підібрали засоби по догляду за шкірою, важливо не пропускати доглядові процедури. Ефективність у регулярності.Робіть усі доглядові процедури з лагідністю та турботою. Шкіра з акне дуже чутлива, тому коли виконуєте процедури з очищення, наносьте, змивайте та просушуйте дуже обережно, аби не травмувати шкіру.
  5. Будьте обережні з пілінгами. Коли на обличчі є вугрі, то єдине бажання - це швидко їх позбутися. Існує уявлення, що цього можна досягти застосовуючи пілінги. Пілінг - травмуюча для шкіри процедура. Тому, якщо процедуру провести невчасно або підібрати не той засіб, можна тільки нашкодити та загострити проблему. Тому процедури пілінгу мають проводитись після консультації з лікарем чи косметологом.
Треба пам’ятати, що догляд за шкірою при акне є важливим елементом аби полегшити перебіг стану захворювання. Розуміння причин виникнення акне й способів лікування та догляду - підвищать ваші шанси разом із лікарем подолати цю проблему.

frame frame
close