Прищі у підлітка. Як позбутися і запобігти новим висипанням?

Прищі у підлітка. Як позбутися і запобігти новим висипанням

Сльози, розпач та небажання дивитись на себе у дзеркало. Криза підліткового віку, серед іншого, проявляється пильним ставленням до своєї зовнішності. Зазвичай погляд підлітка на себе надто критичний. Ретельному оцінюванню підлягає все: шкіра, зріст, вага, форми, колір волосся та очей. Підлітку важко прийняти себе таким який він є. Ще й думка однолітків, вплив реклами та соцмереж з відретушованими фото зовсім не додають впевненості в собі.  Що говорити про ситуацію, коли у підлітка з’являються прищі на обличчі. Висипи на шкірі настільки впивають на психоемоційний стан пацієнтів з акне, що у 50% з них розвивається депресивний розлад. 

Чому з’являються прищі у підлітковому віці? 

Причини акне мають різноманітні чинники, тому лікування пацієнтів з акне можуть відрізнятись. Але є базові знання та рекомендації, що значно полегшать перебіг захворювання та принесуть полегшення пацієнту. Навіщо мені ці знання? Від того наскільки добре ви орієнтуєтесь у процесах, що проходять в вашому організмі чи організмі вашої дитини, залежить ваша залученість у лікування та вплине на звички, які можливо варто змінити. Що потрібно знати про причини виникнення акне:
  • Генетика.
Ймовірність успадкування акне, якщо воно було у ваших батьків, аж 80%. Так само ви успадкуєте масний тип шкіри, будову волосяного фолікула та сальних залоз.   
  • Гормони.
З початком підліткового віку у 9-12 років ендокринна система ініціює виділення статевих гормонів, що впивають на численні процеси в організмі: зміна голосу, розвиток грудей, характерне оволосіння, збільшення сальних залоз в розмірі та пришвидшене вироблення шкірного сала.
  • Порушення мікробіому.
На нашій шкірі живуть різні мікроорганізми. Якщо баланс “хороших” та “поганих” мікробів порушується і “поганих” стає більше, тоді можуть виникати різні проблеми зі шкірою. Виникнення акне частіше провокує Cutibacterium acnes. Він живе в шкірному салі (себумі) в устях волосяних фолікулів та продукує речовини, що сприяють запаленню.
  • Стрес.
Він є тригером для акне. В стресовій ситуації наднирники посилюють викид андрогенів у кров, шкіра починає активніше виробляти жир та з’являються прищі.  Тепер ви знаєте причини появи прищів у підлітка і зможете зорієнтуватись, що саме у вашій ситуації провокує висипи акне. 

Що треба врахувати при лікуванні підліткових прищів?

Коротко про головне:
  1. Догляд за шкірою. Догляд за шкірою при акне дуже важливий, але треба розуміти, що він не вилікує акне. Доглядові засоби мають бути спрямовані на відновлення шкіри та її природного бар'єра. Для цього рекомендується ніжне вмивання та відновлювальний зволожувальний крем. В період активності сонця варто використовувати сонцезахисний крем.   
  2. Макіяж. Деякі засоби декоративної косметики можуть провокувати висипання та погіршувати перебіг акне. Вони можуть блокувати пори й перешкоджати виділенню шкірного сала назовні. Обирайте легкі текстури, а також звертати увагу на продукти з написами «oil free» чи «non-comedogenic». Також можете обрати засоби, розроблені спеціально для проблемної шкіри. 
  3. Харчування. Людям з акне радять дотримуватись збалансованого харчування та обмежувати продукти з високим глікемічним індексом, такі як хлібобулочні вироби, консервовані продукти, солодощі та солодкі напої.
  Це загальні поради. Ваша ситуація може відрізнятись і  провокаторами підліткових прищів можуть стати й інші фактори.Тому будьте уважні до свого стану. І пам’ятайте, що при турботливому відношенні до себе та з допомогою лікарів проблему можливо вирішити.

frame frame
close