Топічні ретиноїди — що це таке і як вони працюють в лікуванні акне

Топічні ретиноїди — що це таке і як вони працюють в лікуванні акне

Топічний ретиноїд. Вперше чуєте? Спробуємо пояснити простими словами що це таке та як стосується акне.    В нормі через сальну протоку на поверхню шкіри будь-якої людини виділяється сало. Шкірне сало або себум виконує кілька важливих функцій:  

  1. Зволожувальну. Утримує вологу, підтримує шкіру еластичною, перешкоджає утворенню зморшок та сухості.
  2. Бар’єрну. Змащує шкіру, захищає її від ультрафіолету, пилу та мікротравм.
  3. Бактерицидну. Перешкоджає розмноженню патогенної мікрофлори й розвитку запальних процесів.
  4. Видільну. Разом із салом виділяються токсини й продукти метаболізму.
  5. Антиоксидантну. Себум нейтралізує вільні радикали.
  6. Регуляторну. Бере участь у терморегуляції. 
  Проблеми починаються, коли різко змінюється режим роботи сальних залоз:
  • продукується надлишкова кількість себуму;
  • шкірне сало змінює свій склад і стає більш густим.
  На обличчі, спині та зоні декольте, там де найбільша кількість сальних залоз, з’являється жирний блиск та збільшені пори. А ще прищі. Причина — сальні протоки закупорюються і не дають нормально вивільнятись новому себуму. Такий “затор” спричиняє запалення і візуально має вигляд прища. А якщо до процесу доєднуються бактерії, прищ стає гнійним.   

То як же лікувати акне та яку роль відіграють препарати на основі топічних ретиноїдів? 

  Все залежить від причин, тяжкості перебігу захворювання та багатьох інших факторів. Тому оцінити ситуацію та призначити лікування може лише лікар/ка.   Вже більше 50 років топічні ретиноїди, чи ретиноїди місцевого призначення (не плутати із системними ретиноїдами), використовують як засіб зовнішньої терапії у лікуванні акне. А в комбінації з антимікробними засобами вони доказали свою ефективність у лікуванні складніших папуло-пустульозних форм акне.   Топічні ретиноїди — це речовини, що є похідними вітаміну А та широко застосовуються при лікуванні різних захворювань шкіри таких як акне, гіперпігментація, псоріаз, ознаки старіння (зморшки) тощо. Синтетичні ретиноїди поділяються за еволюційним розвитком на різні покоління:  тритеноїн та ізотритеноїн (перше покоління), етретинат та ацитретин (друге покоління), адапален та тазаротен (третє покоління) та трифаротен (четверте покоління).    Ретиноїди пригнічують запальний процес у шкірі, спричиняють зменшення кількості мікрокомедонів і запобігають розвитку папуло-пустульозних форм акне. Ретиноїди знижують утворення шкірного сала й атрофію сальної залози. Речовина немає миттєвої дії і тому, щоб побачити перший видимий результат лікування ретиноїдами, скоріш за все, потрібно буде зачекати. Індивідуальну реакцію пацієнта на застосування ретиноїду від акне має оцінювати лікар. Так само як і призначати тривалість лікування.    Акне — поширене захворювання шкіри. І здається вже добре зрозуміло та відомо, що потрібно призначити пацієнту, аби “вгамувати” акне. Але масовість цього захворювання не робить його лікування універсальним. Варто дивитись на нього радше як на індивідуальне захворювання. У гонитві за швидкими результатами часто лікування акне починають без ретельного обстеження, або взагалі без участі спеціаліста і тоді хвороба переходить у складні форми, які на жаль, мають незворотні наслідки.  Топічні ретиноїди входять до офіційних рекомендацій лікарям при терапії акне та широко використовуються ними. Але лікування акне  топічними ретиноїдами є дієвим інструментом саме в руках спеціаліста.   Тож при виборі методу лікування обов’язково отримайте консультації лікаря. Лікуйтесь з розумом та дбайливим ставленням до себе!

frame frame
close